Fake News: zdjęcie zwycięzców Edukatonu

Edukaton: narzędzia do walki z fake news

Jak walczyć z fake news? W weekend 16-18 lutego kilkudziesięciu programistów, edukatorów i specjalistów mediów i komunikacji spotkało się, by wspólnie opracować narzędzia informatyczne pozwalające walczyć z nadużyciami internetowymi. W wydarzeniu udział wzięła również – w roli mentorki – Zuzanna Szybisty z Fundacji Głośniej.

[zdjęcie: edukaton.com]

„Pół prawdy to całe kłamstwo.” Fake news, fałszywe serwisy, tzw. clikbait-y i inne językowe manipulacje to zjawiska zagrażające dziś debacie publicznej, przepływowi informacji, a nawet demokracji. Tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak cenny przedsięwzięciu, jak zorganizowany przez fundację WarsawJS i szkołę KidsCodeFun Edukatonie.

Przez 3 dni uczestnicy spotkania w formule hackatonu zmagali się trudną materią internetowych nadużyć. Wspierali ich mentorzy – specjaliści z obszaru edukacji, programowania, mediów, tworzenia gier. Efekty pracy oceniało zaś Jury, w skład którego weszli m.in. Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska, dziennikarka Gazety Wyborczej Justyna Suchecka oraz mający status celebryty digitalowej branży reklamowej Yuri Drabent.

Narzędzia do walki z fake news… i nie tylko

Jury nagrodziło ostatecznie trzy aplikacje. „Poznaj prawdę o sobie” to narzędzie uwrażliwiające na manipulacje językowe. W sugestywny sposób pokazuje, jak łatwo stworzyć tendencyjny, wypaczający rzeczywistość tekst za pomocą półprawd i prostych chwytów erystycznych.

„Fake spot” w praktyczny sposób uczy weryfikacji informacji i odszukiwania wiarygodnych źródeł.

Z kolei zwycięska aplikacja „Fajnie, że wiesz” pozwoli ocienić waszą odporność na tzw. clickbaity, manipulację obrazem, fałszywe treści i emocjonalny język.

O działaniu tych aplikacji nie powiemy tu więcej – najlepiej przetestujcie je sami! Oczywiście są dostępne online:

http://quiz.soszu.io.s3-website.eu-central-1.amazonaws.com/

https://fajnie-ze-wiesz.github.io/#/

https://fakespot.edu.pl/

Więcej informacji o imprezie, zdjęcia, relacje, filmy i prezentacje znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku

 

Posted in Uncategorized and tagged , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *